DEHNplan – rewolucja w projektowaniu instalacji odgromowych
27 May 2024
Zaprojektowanie instalacji odgromowej wymaga od projektanta gruntownej wiedzy, która musi następnie przełożyć się na praktyczne rozwiązania w konfrontacji z wyzwaniami, które pojawiają się na etapie realizacji. Odpowiednie przekroje przewodów, wysokości zwodów pionowych, konieczność zachowania odstępów separujących, dochowanie wymagań związanych z odpowiednią klasą odgromową – z tym wszystkim mierzy się projektant, który do tej pory musiał wykonać wiele żmudnych i czasochłonnych obliczeń, aby urządzenie piorunochronne było wykonane zgodnie ze sztuką i skutecznie chroniło dany obiekt. Ale teraz może sobie uprościć to niełatwe zadanie.
Narzędzie wspomagające projektowanie
Firma DEHN wyszła naprzeciw oczekiwaniom projektantów i przygotowała kompleksowe narzędzie, które ułatwia i przyspiesza zaprojektowanie instalacji odgromowych, a jednocześnie daje gwarancje, iż będą one spełniały wymagania norm z serii PN-EN 62305. DEHNplan – bo o nim mowa – to oprogramowanie obsługujące technologię BIM (building information modelling, modelowanie informacji o budynku), które wspomaga projektowanie, wizualizując przestrzeń chronioną i odstępy separujące, ułatwiając rozmieszczanie układów zwodów i przewodów odprowadzających oraz automatycznie tworząc zestawienia materiałowe. Regularne aktualizacje sprawiają, że oprogramowanie pozostaje zgodne z najnowszymi normami. Jedyne, czego potrzebuje użytkownik, aby optymalnie i sprawnie korzystać z oprogramowania DEHNplan, to wiedza na temat ochrony odgromowej i instalacji uziemiających, a także pewne doświadczenie z oprogramowaniem CAD.
Wizualizacja kluczowych aspektów instalacji
DEHNplan oblicza odstępy separujące w ciałach stałych i powietrzu, uwzględnia obszary przyłączeniowe, jak również dobiera odpowiedni system i wszystkie niezbędne akcesoria (m.in. obciążniki do masztów) w zależności od zadeklarowanej strefy wiatrowej. Program pozwala również na optymalizację ilości materiału zastosowanego w projekcie (w tym masztów). Podczas rozmieszczania poszczególnych elementów na obiekcie budowlanym program w czasie rzeczywistym wykonuje ciągłe obliczenia odstępów separujących i stref chronionych, co jest zwizualizowane w programie za pomocą kolorów i oznaczeń (rys. 1).
Program umożliwia bardzo szybkie rysowanie 3D skomplikowanych brył budynków oraz pokryć dachowych, w tym dachów skośnych, łamanych, parapetów, paneli fotowoltaicznych, świetlików, anten itp. W łatwy i szybki sposób możemy odwzorować różnego typu instalacje znajdujące się na obiekcie, jak np. instalacje HVAC czy PV. Możliwa jest praca z podziałem na 4 ekrany, dzięki czemu użytkownik może mieć jednoczesny podgląd na obiekt z 4 kierunków, co znacznie ułatwia pracę.
Strefy zagrożone wybuchem
Oprogramowanie ułatwia projektowanie instalacji odgromowych, połączeń wyrównawczych i uziemiających w strefach zagrożonych wybuchem Ex. Umożliwia wyznaczanie poszczególnych stref, dzięki czemu w zaznaczonych obszarach nie są prowadzone instalacje. Dzięki wizualizacji strefy ochronnej można zobaczyć na widoku 3D, czy całość strefy jest chroniona.
Interoperacyjność
Program współpracuje z technologią BIM, dzięki czemu możliwe jest importowanie projektów z takich programów, jak np. Revit do DEHNplan, a po zaprojektowaniu ochrony można wyeksportować projekt i ponownie go zaimportować do BIM (obsługiwane formaty plików: DWG, IFC, OBJ, PDF).
Zestawienia materiałowe
DEHNplan zawiera bibliotekę modeli 3D produktów DEHN, dzięki czemu można szybko i łatwo dobrać odpowiednie komponenty do zbudowania kompleksowego urządzenia piorunochronnego. Program automatycznie tworzy szczegółowe zestawienia użytych materiałów (BOM, bill of materials), co wyklucza pomyłki przy zamówieniach materiałowych i ewentualne spory wynikające z tego tytułu pomiędzy wykonawcą a projektantem. Lista materiałowa może być również wyeksportowana do arkusza kalkulacyjnego oraz wysłana bezpośrednio z poziomu programu do firmy DEHN celem przygotowania oferty. W programie dostępnych jest wiele szablonów eksportu projektu. Możliwy jest eksport kilku widoków na jednym arkuszu, w tym zestawienia materiałowego czy wizualizacji odstępów separujących, stref chronionych i różnych detali.
Chmura, czyli wygoda obsługi
Oprogramowanie w głównej mierze funkcjonuje w oparciu o platformę internetową, zatem możliwa jest praca z nim z różnych lokalizacji. DEHNplan nie musi być instalowany na konkretnej stacji roboczej, co powoduje, że nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o sprzęt komputerowy. Licencja może być używana przez różnych użytkowników posiadających dane do logowania do platformy DEHNproject, z poziomu której zarządza się, klientami, poszczególnymi projektami, jak również licencjami (https://dehnproject.dehn.de) (rys. 2).
Wersja próbna i licencja
Projektanci zainteresowani poznaniem oprogramowanie DEHNplan w praktyce mają możliwość skorzystania z 60-dniowej wersji próbnej. Wersja ta nie zawiera żadnych ograniczeń funkcjonalnych, lecz przygotowanego w niej projektu nie można wyeksportować ani wydrukować. Jednakże projekt tak stworzony można wykorzystać po zakupie licencji. Zachęcamy do skorzystania z wersji próbnej programu po wcześniejszym kontakcie z DEHN POLSKA i/lub odbyciu bezpłatnego kursu na platformie e-learningowej.
Licencja umożliwia korzystanie z DEHNplan w całej firmie (nieograniczona liczba użytkowników), ale w danym momencie z programu może korzystać tylko jeden użytkownik. Wersje robocze projektów można zapisać dla innych pracowników, aby kontynuować projektowanie w późniejszym czasie. Jeśli jednak użytkownik chce korzystać z DEHNplan jednocześnie ze współpracownikami, należy dokupić dodatkowe licencje.
Wsparcie
DEHN udostępnia platformę e-learningową (https://learning.dehn.de), dzięki której użytkownik ma szansę zapoznać się z możliwościami oprogramowania. Bezpłatny kurs zorganizowany jest w formie krótkich opisów i filmów instruktażowych. Istnieje również możliwość uczestnictwa w warsztatach z zakresu obsługi programu na przykładzie konkretnych projektów. Dostępne są także indywidualne konsultacje, podczas których można uzyskać wsparcie specjalisty. Bliższe informacje można uzyskać, kontaktując się z DEHN POLSKA (https://www.dehn.pl/kontakt).
DEHN POLSKA sp. z o.o.
ul. Wołoska 16
02-675 Warszawa
tel. (22) 299-60-40 do 41
[email protected]
www.dehn.pl