Oświetlenie w miejscu pracy - wszystko, co istotne w jednym miejscu (cz. 1)
20 Październik 2023
Lampy do oświetlania stanowisk pracy we wnętrzach są osobną kategorią lamp przemysłowych. Wymagania, którym musi sprostać oświetlenie stanowisk pracy są mocno sprecyzowane i obejmują wiele zagadnień. Muszą one zawsze uwzględniać komfort widzenia i wydolność wzrokową pracowników.
Norm, które określają wszystkie zagadnienia związane z oświetleniem stanowisk pracy jest wiele i wymagają od projektantów szerokiego zakresu wiedzy. W artykule tym omówimy podstawowe zagadnienia związane z oświetleniem stanowisk pracy we wnętrzach oraz na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę przy planowaniu lub modernizacji oświetlenia w zakładzie pracy.
Podstawowe kryteria projektowania oświetlenia miejsc pracy wynikają z 3 głównych potrzeb człowieka w tym zakresie:
Na jakość oświetlenia otoczenia, zarówno światłem dziennym jak i sztucznym, składa się kilka podstawowych parametrów:
Luminacja to pojęcie odnoszące się do ilości światła padającego na powierzchnię lub emitowanego przez źródło światła. Może być wyrażona w różnych jednostkach, takich jak lumeny na metr kwadratowy (lm/m²) lub kandele na metr kwadratowy (cd/m²). Luminacja jest ważnym czynnikiem w projektowaniu oświetlenia, ponieważ wpływa na poziom jasności i kontrastu widocznego obrazu.
Dla komfortowego widzenia należy unikać zarówno zbyt wysokich olśniewających luminacji i dużych kontrastów, ale również zbyt niskich monotonnych luminacji i zbyt małych kontrastów.
W praktyce warunkiem właściwego rozkładu luminancji jest zachowanie zaleceń dotyczących wartości współczynników odbicia światła od rozpraszających powierzchni w oświetlanym wnętrzu oraz wartości eksploatacyjnego natężenia oświetlenia na powierzchniach ścian i sufitu. Jest to szczególnie ważne we wnętrzach o mniejszej kubaturze, gdzie powierzchnie mogące odbijać światło są w bliskiej odległości od miejsca pracy.
Kontynuacja artykułu już wkrótce!